Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

 • Yazar : Ahmet
 • Yayımcı : Everest Yayınları
 • Baskı Tarihi : 2018
 • Sayfa Sayısı : 528
 • ISBN : 9786051410135
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Sultanı Öldürmek

"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?" Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı? "...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..." Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

 • Müslüm Karakuş Müslüm Karakuş

  Pek polisiye tadı alamadım. Tarihi muhabbetleri sıkıcı buldum. Katil uşak denklemini bayağı buldum. Polisiyelerde olay kurgusu öndedir. Ama Ahmet Ümit ruhsal çözümlemeler, monologlar ve geçmişe gidişlerle olay etkisini çok azaltmış. Dili yalın fakat fazla yüzeysel. Cumhuriyet dönemi köy edebiyatı yapaylığı hissettim diyaloglarda. Malesef damağımda iyi bir tat bırakmadı bu eser.

 • Nesibe Kaya Nesibe Kaya

  Deli olanlar bir daha deliremez. Her Ahmet Ümit kitabı gibi soluksuz okunuyor. Müştak karakteri beni çok etkiledi. İlk defa bir polisiye kitabımda göz yaşı döktüm. Bu yönüyle de okuma tarihime geçti. Tabi ki tavsiyedir.😄

 • Meral Karaduman Meral Karaduman

  Tarihin derinliklerinde gezinmek isterseniz okuyun okutun

 • Srpil Cngiz Srpil Cngiz

  Öğrencim ile aynı kitabı okuyoruz 🤗 ne güzel bir duygu hiç kitap okumayan biri ile kitap okuyup üzerine konuşabilmek.

 • Srpil Cngiz Srpil Cngiz

  Kişinin kendi vicdanı ile hesaplaşması ne güzel... #okudumbitti

 • Pınar Korun Pınar Korun

  Bazı yerlerde inanılmaz sürükleyiciydi. Bazı yerlerde gereksiz ayrıntılar vardı. Tarzı çok akıcı ama keşke aşırı ayrıntıya girmese. Çünkü yer yer kayboluo insan. Bazı yerlerinde koptum gittim. Spoler versem mi acaba 😂. Katil hiç ummadığım biri çıktı. Dizi izlemiş gibi hissediyorum kendimi. Aslında gayer güzel film olabilir. Belki de yapılmıştır bile.

 • Pınar Korun Pınar Korun

  @okudumbitti

 • Hande my Hande my

  Tarih zaferle yazılır, yenilgiyle yazilir, Tarih kanla yazılır bilindiği gibi, ama Asla Umutla yazilmaz, çünkü Umut gelecek içindir. Insan umutla beslenirken Zaman katili oluyor, tıpkı müstakim nüzhet için 21 yıl içinde katlettiği zaman gibi.

 • Yonca Tezman Yonca Tezman

  Yine büyük bir heyecanla bitirilmiş ve herkese önerilmesi gereken bir Ahmet ümit kitabıyla karşı karşıyayız. Şu zamana kadar okuyupta keyif almadığım bir an bile yok. Kitap Müştak ve Nüzhetin arasında geçen yarım kalmış aşktan ibaret. Müştak yıllarca sevgisini içine gömüp sevdiği kadını içinde yaşatan bir adam. Nüzhete bu durum karşısında onu terk ettiği için kızmadım desem yalan olur. Olaylar sizi çıkmaz bir hale götürecek katili bulmakta iyi bir dedektif olana kadar zorlanacaksınız.Benim gibi tek bir kişiye odaklanıp sonunda hiç ummadığınız kişi ile karşılacaksınız bu maceraya var mısınız?

 • Gamze Karabulut Gamze Karabulut

  Zorlayıp okuyamadığım, daha sonra tekrar elime almak üzere kitaplarıma koyduğum bir kitap. Ahmet Ümit'in 10'dan Fazla kitabını okudum, nasil bittiğini anlamadan. Tavsiye edeceğim oyle cok kitabı var ki.. Ama bu kitaba bağlanamadım, belki sonra okurum..

 • Kitap Muhabbeti Kitap Muhabbeti

  #ahmetümit den #sultanıöldürmek adlı #polisiye romanı: #kitapmuhabbeti için öneren @canselboy ve @ilterirfan a öncelikle teşekkür ederim. Ilter'in heyecanla bahsettiği #kitap; #tarih (ki bu olmasa ilter bu kadar heyecanlanmazdı) #kurgu dan oluşan iki hikayeyi birleştiren bir eserdir. #akıcı, #sürükleyici ve #merakuyandıran #türkedebiyatı bu eser değme dizilere taş çıkartır. #psikolojikrahatsızlık geçiren bir #tarihçi bir ceset ile başbaşa kalır ve hiçbirşey hatırlamaz. Okurken merak içerisinde kalacağınız bir eser.

 • gülnaz ergen gülnaz ergen

  ahmet ümit çok seviyorum çok büyük beklenti icerisinde işlenmiş olduğunu düşündügünüz bir olayın basit sebebler yüzünden ortaya işlenmesi aynı zamanda büyük bir aşkın anlatılması kültürel bilgi kazanımıda sağlıyor.

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!

YazaraAit Diğer Kitaplar