Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

 • Yazar : José Mauro De
 • Yayımcı : Can Yayınları
 • Baskı Tarihi : 2013
 • Sayfa Sayısı : 208
 • ISBN : 9789755100326
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Şeker Portakalı

Brezilyalı ünlü yazar Jasé Mauro de Vasconcelo, 1920´de Rio de Janeiro yakınlarında, Bangu´da doğdu. Çok yoksul olan ailesi, onu Natal kasabasındaki amcanın yanına yolladı. Orada dokuz yaşındayken Potengi Irmağı´nda yüzmeyi öğrendi ve hep günün birinde yüzme şampiyonu olmanın hayalini kurdu. Liseyi Natal´de bitirdeikten sonra iki yıl tıp öğrenimi gördü. Öğretimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde Rio De Janeiro´ ya döndü.

 • çağatay ince çağatay ince

  akıcı bir kitap, okurken kahramanımız zeze ile arkadaş gibi oluyorsunuz bir sonraki sayfada neler yaptığını merak ediyosunuz

 • Tülin Ayaz Tülin Ayaz

  Bu romanı on iki günde yazdığını açıklayan yazar, "Ama onu yirmi yıldan fazla taşıdım yüreğimde" der

 • Nurgül Ayaklı Nurgül Ayaklı

  "Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü." . 1986 yılında Rio de Janerio'nun Bangu mahallesinde yaşanan gerçek bir hayat. Yazarın otobiyografik romanı. Yoksulluğun kalabalık bir aileye getirdikleri, küçük bir çocuğa yaşattıkları anlatılıyor. Zeze çok zeki ama haylaz, hayatın acılarıyla çok erken tanışmış bir çocuk. Bu onun acı dolu hikayesi. . Acının kelimelerini okumak, her cümlede içinin parçalanması. Bu kitabın tanımı bence bu. Çok uzun zamandır kitaplığımda bekleyen bir kitaptı. Bir kaç kez elime aldım ama okuyamadım. Sonra büyük bi kararlılıkla okumaya karar verdim. Ve çok beğendim. . Zeze her dayak yediğinde içimden bir parça koptu. Çocuğa şiddet uygulanması beni çıldırtan bir durum. Çocuk bu yaramazlık yapabilir, yanlış şeyler yapabilir, bazen o yanlıştan uzak durması için buna bir tepki gösterilir. Fakat bunu şiddetle yapmak büyük vicdansızlık. Benim gözümde başka bir açıklaması yok. . Zeze benim gözümde çok olgun bir çocuk. Bunca sıkıntıya, şiddete olan dayanıklılığı, ince düşüncesi... . Hayatınızda bir kere okuyup kenara atabileceğiniz bir kitap değil. Ara sıra elinize alıp göz atmanız gereken bir kitap bence. Mutlaka okumalısınız. . . . . #kitap #kitapsevdası #şekerportakalı #josemaurodevasconcelos @canyayinlari #kitağaşkı #kitapkokusu #okumak #okumak #okumaköşesi #📚📖

 • Hayri Ersoy Hayri Ersoy

  Etkileyici bir kitap. Küçük Zeze'nin maceralarını, yaramazlıklarını ve de sevgi dolu yüreğini akıcı ve samimi bir dille okuyoruz. Zeze için seviniyor, acı çektiğinde üzülüyor ve hayal dünyasındaki yolculuklarında ona arkadaş oluyoruz. Baba figürü, yoksulluk, ezilmenin en çarpıcı yönlerini görüyoruz. Samimi bir dram, gerçek bir yaşam hikayesi, üçleme kitap serisinin ilk kitabı... Uzamlar canlı ve yaşıyor, şahıs kadrosu etkileyici. Okunmasını tavsiye ederim şehsen 4 kere okudum ve her seferinde hüzünlendim.

 • Sumru Koç Sumru Koç

  hala içimi acıtır adını duyduğumda. ağladığımı hatırlarım ama neden olduğunu hatırlamam. öyle bir kitaptır şeker portakalı. çocukluğuktan başlatır hüzne.

 • Zé Pequeno Zé Pequeno

  Kardeşlerime daha iyi davranıyorum. Zezé nin çektiği acıyı çekiyorsun. Ağladım hem de çok

 • Öznur Kaya Öznur Kaya

  Şeker portakalıyla tek konuşanın Zeze olması bize "içimizdeki çocuğa sahip çıkmamız gerektiğine ve ondan başka bizi yargılamadan kabul edip inanan kimsemiz olmadığına dair" bir işaret mi acaba?

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  Ne kadar güzel bir kitap.

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  Şehir içi dolmuşları ile yolculuk yaparken ki en iyi dostlarım. “Bazen büyük insanları anlamak ne güç oluyordu.”

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  “Ağlamak kötü bir şey mi?”

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  “Anlıyor musun, anneciğim, bunu alamazsam hiçbir zaman şair giysim olmayacak. Lala da elinde kalan ipek parçasından bana kocaman düğümlü bir boyun bağı yapacakmış.”

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  “Hayır bayan Cecili’ya. Yeryüzü Ulu Tanrı’nındır, değil mi? Yer yüÜndeki her şey de Ulu Tanrı’nındır öyleyse. O zaman çiçeklerde...”

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  Artık gidebilirsin altın yürekli çocuk.

 • FAHRETTİN TURGUT FAHRETTİN TURGUT

  “Ah ne güzeldi ama. Rüzgar çağı geliyor.” Sokağımızda her şeyin bir çağı vardı. Bilyelerin çağı. Topaç çağı. Sinema yıldızlarının resimlerini toplama çağı. Uçurtma çağı, çağların en güzel çağıydı. Gökyüzünün her yeri renk renk uçurtmalarla kaplı olurdu; her biçimde güzel uçurtmalarla. Gökyüzünde bir savaştı giderdi. Uçurtmaların başılar tokuşur, savaşlar çıkar, kementler atılır, kılıçlar savrulurdu.

 • Onur Kutlu Onur Kutlu

  Mükemmel bir kitap. İki devam kitabı var onları da mutlaka okuyun.

 • Zehra \\ Zehra \\

  Nedenini bilmediğim bir ön yargı besliyordum bu kitaba. Ne kadar da yanılmışım.. Beni o kadar etkiledi, o kadar ağlattı ki yaşadığım duyguyu tarif etmek güç. Seni hiç unutmayacağım Zeze. Söz veriyorum..

 • Didem Yazıcı Didem Yazıcı

  Çocukluğumun hüzün dolu, etkisi kocaman ve yakın zamanlarda tekrar okuduğum ve okurken aynı hazzı yaşadığım eser...

 • Büşra DURAN Büşra DURAN

  Küçücük bir yüreğin çektiği acıların öyküsü... Yazar, kendi çocukluğundan esinlenerek yirmi yıl boyunca yüreğinde taşıdığı acıyı, burukluğu on iki günde kağıda dökmeyi başarmış ve yıllarca okunan, yüreğe dokunan bir eser ortaya koymayı başarmış. Zezè'nin öyküsü toz pembe hayallerle dolu olmayan, hayatın gerçekleriyle küçük yaşta yüzleşmek zorunda kalmış, içindeki umudu yitirmeyen minicik bir yüreğin avuntusu aslında... Onu hayata bağlayan ne varsa elinden kayıp gitmesinin gerçekleriyle yüzleşen masum bir yürek... Kitabı bitirdikten sonra uzun bir müddet düşünmeye sevk eden harika bir eser. Bazı kitaplar bir 'klasik' olmayı fazlasıyla hak ediyor... Belki de klasikten daha fazlası... #ŞekerPortakalı Josê Mauro De Vasconcelos #OkudumBitti

 • Gizem Döken Gizem Döken

  Sevgili Zeze'm

 • Oğuzcan Yeşilyaprak Oğuzcan Yeşilyaprak

  Günümüzde yetişkin çocuk farketmeksizin hala okunmaya devam edilen bu roman İlk kez 1968'de yayınlanmış olup bir Brezilya klasiğidir. Daha önce de paylaştığım Martı ve Küçük Prens gibi birçok 1000K üyesinin muhtemelen küçükken okuduğu bu roman hem duygulandırıyor hem de güldürüyor. Çoğunlukla son derece zeki fakat afacan Zeze'nin ailesiyle ve yeni evlerinde ki portakal ağacıyla hikayesini anlatan bu kitabın aynı isimde bir filmi daha bulunurken örneği olan birçok film veya dizi gibi kitabın gerisinde kalır mı onu izledikten sonra öğreneceğiz.

 • Huriye Ş. ♑ Huriye Ş. ♑

  #okudumbitti 📚 Şeker Portakalı ile bir şeyi daha tekrar takrar anlamış oldum. 3 yıl önce başlayıp nedenini bilmediğim bir sebepten ötürü bıraktığım kitabı, bugün tekrar okudum. Günün birinde yarım bıraktığınız kitaba tekrar dönüp bakmanızı tavsiye ederim 🤗 Çok yoğun ve çok derin duygular içeriyor. Hala okumayan varsa kesinlikle okumalı. *ilk başladığımda kitabı arkadaşımdan ödünç almıştım. Kendi kitabımdan okumak nasipteymis.

 • Börte 🎀 Börte 🎀

  Bazı yorumlarda çok hüzünlü bir kitap demişlerdi, aksine kitap başlarda öyle sıcak öyle samimiydi ki mümkün değil dedim.. Sonlara doğru gerçekten dediklerine hak verdim.Beni hayli mutlu eden ,o yaramaz çocuğu ısırma hissi uyandıran bu kitap; en sonunda gözlerimi nemlendirdi. Okuyunca kesinlikle hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz muhteşem bir eser 🙏

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!

YazaraAit Diğer Kitaplar