Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

 • Yazar : Sabahattin
 • Yayımcı : Yapı Kredi Yayınları ( YKY )
 • Baskı Tarihi : 2018
 • Sayfa Sayısı : 221
 • ISBN : 9789750800016
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Kuyucaklı Yusuf

"Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez`in varlığı Yusuf için büyük boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf`un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olmayacağını sanıyordu." Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

 • Meltem Altunkaynak Meltem Altunkaynak

  📚 Bitti ve muhteşemdi 😍 Enfes bir Anadolu esintisi, muhteşem betimlemeler, yanı başınızda duran ve oturup onlar için ağlayacağıız karakterler, harika işlenmiş bir olay örgüsü, yine elinizden bitene kadar düşmeyecek bir eser... Acaba beğenmeyeceğim bir Sabahattin Ali eseri var mıdır? 😊

 • Fikriye Tunalı Fikriye Tunalı

  Hikayenin geçtiği döneme ait izler taşıyan ve izlenim oluşturan roman, cinayet ile başlamış ve yine bir kayıpla bitirilmiş. Dili sade ve akıcı olan eser, oldukça Türk Filmi tadında yazılmış. Sabahattin Ali severlerin sevebileceği bir kitap.

 • Z D Z D

  " Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var. "

 • Semih NAMVER Semih NAMVER

  #okuyorum📚

 • Semih NAMVER Semih NAMVER

  #okudumbitti📚

 • Gülberk Bakır Gülberk Bakır

  Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf; Sindirilip yorum yapılası lazım gelen kitaplardan. Eşkiyalar tarafından anne ve babası öldürülen Yusuf’u kaymakam evlatlık alır. Kaymakam’ın Eşi Yusuf’un varlığından hoşlanmasa da kabullenir durumu. Kaymakam’ın Edremit’e tayini çıkınca Kuyucak’tan Yusuf’la birlikte ayrılırlar. Kaymakam’ın Yusuf’tan bir kaç yaş küçük kızı vardır. Muazzez’le Yusuf birlikte büyürler. Kaymakam’ın hanımı çok sosyal bir kadındır. Sürekli komşu gezmelerindedir. Muazzez’in bakımı Yusuf’a kalır. Muazzez’i her daim koruyan kollayan Yusuf onun yanlış bir evlilik yapmasına mani olur ve bu arada birbirlerine sevdalı olduklarını söylerler, kaçar evlenirler. Kaymakam kızını güvenebileceği birisine emanet ettiği için mutludur ve gider çocukları eve getirir. Ama karısı, kızını Zengin birisi ile evlendirmek istediğinden Yusuf’a bunun bedelini ödetir. Kaymakam’ın ölmesi işlerini kolaylaştırır. Yusuf’un civar köylere vergi toplamaya gittiğinde kızını içki masalarına meze yapar. Yusuf durumu anladığında bir gece eve baskın yapar, evde çıkan arbedede Muazzez yaralanır ve ölür. Yusuf bir kez daha yalnızlıkla başbaşa kalır. Bu kısım kitabın hikayesidir ancak; kitap bizi 1900lü yıllara götürür ve dönem insanlığını izleyebileceğimiz bir pencere açar. Küçük yerlerde güçle-paranın ilişkisini ve hatta paranın hukuka üstünlüğünü gözler önüne serer. Zihin bunu şiddetle reddetse de güç karşısında ahlak, namus, vicdan nasıl önemsenmez olur, satır satır okuruz. Bazı şeyler tarih kitaplarında yazmaz. Farklı eserlerden kelime kelime cümle cümle çıkar yaşananlar. Kuyucaklı Yusuf tam da böyle bir kitaptı. Keyifli okumalar diliyorum.

 • Ibrahim Taş Ibrahim Taş

  bir iki solukta notlar alarak bitirdiğim, dili gayet akıcı olan bu eser insanı ayrıca gerilere götürüp kendi içerisinde muhasebeler kurmasına da neden oluyordur.

 • İBRAHİM VURUCU İBRAHİM VURUCU

  Tam bir klasik Türk filmi tadında.. Yazarın üslubu oldukça akıcı, karakter tasvirleri onları karşınızda hazırmış gibi hissettirecek kadar başarılı..Okumaya değer.

 • Betül V Betül V

  #kuyucaklıYusuf 📚

 • Hacer Çetinkaya Hacer Çetinkaya

  #SabahattinAli #KuyucaklıYusuf 🐎 🐎 Anne ve babasının ölümünden sonra onu olay yerinden alıp kendi himayesi altına alan Salâhattin beyin yanında yaşamaya başlıyor bizim Kuyucaklı Yusuf. Edremit'e tayin edildikten sonra başlıyor hikayeleri. Yusuf diğerlerinden farklı bir çocuk ve Salâhattin beyin bile sözünü dinlediğini biri oluyor zaman geçtikçe. Ve Yusuf ilk düşmanını da bir bayram zamanı sözde kız kardeşi sandıkları Muazez'e kötü bakan Şakir'e attığı yumrukla kazanıyor. Ve tabi birde Şahinde hanım var. Allah biliyor kadını bir kaşık suda boğmak istedim. Muazez'in Yusuf'a karşı olan bir şeyleri belli etmesi ile, Yusuf'un içinde verdiği savaş sabrının taştığı bir gün, tabi yine Şahinde hanımın parmağı var olayın içinde. Kızını zengin kocaya verecek ya. Ama o ailenin ne mal olduğunu bir zamanlar karşısına çıkan Kübra ve annesinden öğrenen Yusuf daha fazla dayanamıyor ve gidip Muazez'i kaçırıp nikahlı karısı yapıyor. Daha sonralar da ise Kaymakam beyin ölümünden sonra olaylar sarpa sarıyor, yeni gelen Kaymakam Yusuf'u başka bir işe sürüklüyor, Şahinde ise resmen kendi hükmünü ortaya koyuyor en son Yusuf'un gelip sadece bir kaç dakika içinde o sazlı sözlü eğlendikleri akşama kadar. Sonrası mı? Sonrası Yusuf için yıkım. #SabahattinAli ile tanışma kitabım oldu #KuyucaklıYusuf . Sıkılacağımı söyleyenler oldu, pek sevmeye bilirsin diyenler de oldu. Ara ara sıkmadı değil ama genel olarak beğenerek okuduğum bir kitap oldu.🙇 #kitap #kitapyorumu #tavstekitap #roman #YKY #kitapkurdu #okuyorum #okudumbitti #kitaptanbircümle #bookstagram #instabook

 • mutiya zeynep mutiya zeynep

  Aslında kitap çok güzel fakat telefonu elimden bırakıp okuyamıyorum. Şimdi oturup bitireceğim inşallah. (İlk defa Sabahattin Ali okuduğum için utanıyorum biraz da.)

 • Kader 🌙 Kader 🌙

  Ölüm. Sabahattin Ali ölüm demiş bu kitapta. Anne-babanınile başlamış, olayların dönüm noktasına ölümü eklemiş ve Muazzez’in ölümüyle noktalamış. Diyor ki bize; ölüm var. Kaçınılmaz ve sıradan. Önemli ama hep var. Melankoli dolu bir kitap. En mutlu bölğmlerde bile iç sıkıntısıyla okudum. Bitti, hâlâ içimde o sıkıntı. Çok gerçek.

 • Kader 🌙 Kader 🌙

  Ölüm. Sabahattin Ali ölüm demiş bu kitapta. Anne-babanın ölümü ile başlamış, olayların dönüm noktasına ölümü eklemiş ve Muazzez’in ölümüyle noktalamış. Diyor ki bize; ölüm var. Kaçınılmaz ve sıradan. Önemli ama hep var. Melankoli dolu bir kitap. En mutlu bölümlerde bile iç sıkıntısıyla okudum. Bitti, hâlâ içimde o sıkıntı. Çok gerçek.

 • selin semiz selin semiz

  🔘Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti... 🔘 ''O gelmez artık!'' dedi. ''Nereden biliyorsun?'' dedim. ''Gidişinden belliydi!'' dedi. 🔘 ... Yaramın nerede olduğunu bilmiyorum. Yalnız bir yerlerim acıyor. Çok acıyor...

 • Önder Çakır Önder Çakır

  Doğarken kaybeden bir yetimin romanıdır Kuyucaklı Yusuf. Edebi niteliği üst düzeydedir. Bir aşktan ziyade, fakir Yusuf’un zenginlere dalaşıp tüm hayatını adım adım zehir eden büyük bir dram.

 • Ahmet Sezer Fidancı Ahmet Sezer Fidancı

  Muhteşem eser

 • Mustafa Karaoğlan Mustafa Karaoğlan

  Sürükleyici bir anadolu hikayesi,başarılı başarılı başarılı..

 • nesibe gülsüm kurt nesibe gülsüm kurt

  Sonunda ağladığım tek kitap..klasik Sabahattin Ali mucizesi..

 • Muhammet Tuğ Muhammet Tuğ

  okudukça sürükleyen Sabahattin Ali'nin başarılı eserlerinden.Okumayan varsa vakit kaybetmesin 😊

 • aysegulk . aysegulk .

  🗯Sabahattin Ali' nin Kuyucaklı Yusuf eseriyle karşınızdayım bu kez. Başından belliydi sonunun nasıl hüzünlü ve acıklı olacağı. Ali ve Yusuf' üzüldüm bu hikayede. Gerçekten etkileyeci bir roman. Dili yalın olsa da Osmanlıca kelimeler barındırmakta. Kişi sayısı az ve 222 sayfa. 100 temel eser niteliği taşıyan bir kitap. Kürk Mantolu Madonna kadar olmasa da ben çok beğendim sizlere de tavsiye ederim. 💙💙💙💙💙 . Arka Kapak; 🗯Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu. . Alıntılar; 🗯Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var.. . 🗯Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi; fakat yokluğu müthişti.. . 🗯Dertlerine tek başına çareler arıyordu. . 🗯Duyduklarımın onda biri doğru olsa, böyle bir adama değil kız, selam bile verilmez..

 • ismail salma ismail salma

  Sabahattin Ali den okuduğum 2. kitap kürk mantolu madona kadar akicı ve güzeldi

 • Aslı utlu Aslı utlu

  "Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu." Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hiyakesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

 • Sami DAŞCI Sami DAŞCI

  Saadet hayatı olduğu gibi kabul etmektir

 • Sami DAŞCI Sami DAŞCI

  Kuyucaklı Yusuf tasvip etmediğim bir aşk hikayesini anlatsa da Sabahattin Ali nin o usta betimlemeleri ve benzetmeleri arasında okuyucuyu sürükleyip götüren bir roman eğer toplumun o dönemki ruh halini yansıtıyorsa (ki öyledir) bu roman toplumdaki ahlaki çöküntü zorda olan ve dayanmaya çalışan Osmanlı nın çökmesini hızlandırmış....

 • Abidik Gubidik Abidik Gubidik

  Sürükleyici güzel bir kitap. Sanki Türk Filmi klasiklerinden birini izler gibi...

 • Onur Sivritaş Onur Sivritaş

  Kuyucaklı Yusuf,Sabahattin Ali’nin gerçekci(realist) bir yazar oluşunun yegane temsilcisi diyebilirim. Halkı gerçekten önemli göz ile gözlemleyen ve betimlemeleri çok gerçekci. Lakin kitabın içerisinde Sabahattin Ali’nin dini halk üzerinde biraz pasif buluşu inanıyorum ki halkında öyle oluşundandır. “Okunması gereken bir başyapıt” -Onur Sivritaş Yazar/Şair/Felsefeci

 • Buse Oktar Buse Oktar

  Döneminin koşullarını, yaşayışını çok güzel işleyerek anlatmış Sabahattin Ali. Annesinin babasının ölümüyle başlayan yolculuğu çok sevdiği Muazzez’in ölümüyle son buluyor. Daha doğrusu son buluyor mu biz bilmiyoruz Yusuf’un yolu belkide orada başlıyor. Çok çok güzel bir kitaptı. O döneme göre yazılabilecek türünün en iyi kitaplarından olabilir kanımca. Okurken başlarda çok içine almasada sonlara doğru elimden düşüremedim, kesinlikle okunmalı.

 • Kapalı Hesap . Kapalı Hesap .

  Sabahattin Ali kitaplarını övmeye doyamıyorum. Yine şahane bir roman. Aydınlı olmanın vermiş olduğu bir yakınlığımda var bu romana karşı😇 Yorum yapmaya bile gerek yok aslında şu zamana kadar okumamış olmak zaman kaybı daha fazla geç kalmayın :)

 • Bir Kitap Aldım Bir Kitap Aldım

  Kuyucaklı Yusuf #kitapyorumu 5/5🌟 •••• Kitap Sabahattin Ali'nin önceki okuduğum Kürk Mantolu Madonna kitabı gibi başlarda sıkıcı olmamasına rağmen, aynı tesiri bana veremedi. Kitap gerçekten güzel. Asla kötü diyemem ancak bazı yerler keşke böyle olmasaymış dedirtti. Her ne kadar böyle olsa da kitaptan puan kırmaya da gönlüm razı değil tabii. Okuduğum iki kitapta da (biraz spoi olacak sanırım ama) ölüm olması #SabahattinAli 'nin bir kitabını daha okumaya kalbim dayanamayacak gibi hissettiriyor. Bir tek sonu çok çabucak bitti gibi geldi. Ne olduysa bir anda oldu ve son sayfalarına kadar güzelce gelen kitap biraz tuhaf bir etki bıraktı bende. Bu etki belki biraz sinir belki biraz üzüntü olarak adlandırılabilir. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi #KuyucaklıYusuf 'un Türk edebiyatının en romantik kahramanı olduğuna katılıyorum. Her ne olursa olsun karısına güvenen biri ama biraz da saf gibi bilemedim. Yusuf'un dışında diğer kahramanlarda büyük bir özenle yazılmış orası kesin. Her ne kadar bu yorumlarda bulunmuşta olsam kesinlikle okumanızı önereceğim bir kitap💓

 • Zeynep Şıvgın Zeynep Şıvgın

  Sabahattin Ali'nin en güzel kitaplarından biri.kendinizi kaptırarak okuyacağıniz bir kitap

 • medet kaya medet kaya

  Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf kitabını okuyorum. Daha önce de Kürk Mantolu Madonna ve birkaç hikayesini okumuştum ama kitap sanki Sabahattin Ali'nin kaleminin yanında sanki başka kalemler de yazmış gibi bir his uyandırdı bende. Bazı betimlemeler yazara ait, onu anlayabiliyorum ama 60. sayfadan itibaren( hemen hemen) anlatıcı değişiyor gibi geldi bana. Sabahattin Ali okuyan siz okuyuculardan bu kitap hakkında biraz yorum alabilir miyim?

 • medet kaya medet kaya

  Araya giren işler sonra 2 günde bitirdiğim, yer yer heyecanlanıp kendimi Yusuf'un yerine koyduğum yer yer de Muazzez olduğum; Ali olup Şakir'in kurşunuyla vurulduğumu içimde hissettiğim oldu. Anlatılanlar romantik bir tarzla ele alınsa her şey daha farklı olabilirdi ama burada gerçekçi bir tarzla ortaya koyduğu insanın, insan olarak yapabileceği ve yapamayacağı şeyleri büyük ustalıkla toplumun o zamanki zihniyetini ve işleyişini de işin içine koyarak sıkılmadan okuyacağınız bir roman. Yazma eğitimi dersi almış biri olarak kitaba biraz daha farklı bir şekilde bakabildim ve gerçekten de yazılan hiçbir sözcüğün gereksiz olmadığını Sabahattin Ali, bu romanıyla bir kez daha bana göstermiş oldu. Yusuf, bir roman kahramanıdır ama o, asla bir süper kahraman değildir. Ondan, öyle çok fazla bir şey beklememek gerek çünkü Yusuf, Kuyucaklı Yusuf, bir insandır.

 • Gizem Dağlı Gizem Dağlı

  🎬Sabahattin Ali’nin ilk romanı! 🎬 1937 yılında yayımlanan yetim Kuyucaklı Yusuf’la Muazzez’in aşkını anlatan bu kitap bende bir Türk filmi tadı bıraktı. 🎬🎬Bolca insan ilişkilerine yer veren, o dönemki toplumsal yapıyı, hiyerarşiyi, aile yaşantısını anlatan bir eser. 🎬(Puanım: 4/5)

 • Gülhat K. Gülhat K.

  Sabahattin Ali/ Kuyucaklı Yusuf Günaydın sevgili dostlar; Sabahattin Ali’nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanı, ilk romanı olmasına rağmen diğer romanlarından(Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan) daha çok sevdim diyebilirim. Yazar o kadar güzel betimlemeler yapmış ki bazı sayfalar bir film karesi gibi gözümde canlandı. Kitabın konusu ise şöyle: Kuyucaklı Yusuf, Aydın’ın Nazilli kazasına yakın Kuyucak köyünde dünyaya geldiği için Kuyucaklı lakabını almıştır. Çok küçük yaşta anası ve babası köyü basan eşkıyalar tarafından öldürülen ve kimsesi olmadığı için kasabaya soruşturma için gelen kaymakam Selahattin Bey tarafından evlat edinilen Yusuf, hayatının bundan sonraki kısmını kaymakamın evlatlığı olarak Edremit’te geçirecektir ve asıl olanlar bundan sonra olur, ancak okumak isteyenler için daha fazla spoiler vermemek için burada bırakıyorum. Ayrıca kitap ortaöğretim için MEB onaylı yüz temel eserden biri. Mutlu pazarlar😊

 • Selda Mungan Selda Mungan

  "Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var..." #sabahhatinAli Günaydın🥰

 • zeynep mamur zeynep mamur

  mükemmel ❤

 • Tuğba YILDIRIM Tuğba YILDIRIM

  3-4 saatte okudum, hemencecik bitti.📕 Sabahattin Ali'nın bu duru dili ve anlatımı,insani gerçekten kendine bağlıyor.Benim için Türk Sineması tadında bir kitap oldu şahsen.Kuyucaklı Yusuf'un yürek burkan hikayesinin yanında;mertligin,dürüstlüğün,helal kazanç sahibi bir bireyin namussuzluga,kötülüğe ve kalleşliğe karşı duruşunu görüyoruz.Öyle bir tarafsızlıkla anlatılmış ki yaşanan durumlar, ne Muazzez'i suçlayabiliriz ne de haklı görebiliriz.Son olarak Yusuf'un bu kasabadan ve bu hayattan daha iyilerini hakettiğini düşünüyorum.Umarız da öyle olmuştur diyerek güzel temennilerle yorumumuzu kapatıyoruz 😊

 • Eray Erdoğan Eray Erdoğan

  Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali’den okuduğum ikinci kitaptı ve bunu da çok sevdiğimi söyleyebilirim. Yusuf adında bir çocuğu evlat edinen Kaymakam, onu kendi kızından ayırmaksızın büyütüp yetiştiriyor. Zamanla Kaymakam’ın kızı olan Muazzez, Yusuf’a bağlanıyor ve onu babasından da çok sayıyor, onun sözünü dinler oluyor, onunla zaman geçirmek istiyor. Annesi ise çocuklardan ve kocasından bilhaber, sorumluluk ne bilmez bir kadın. Böyle bir aileyi, o ailenin içinde bulunduğu köyü anlatıyor kitap bize. Ön planda her ne kadar Yusuf ve Muazzez olsa da, o zamanın yaşantısını, gelenek göreneklerini çok iyi yansıtan Kuyucaklı Yusuf, sonunda ise bir acı, bir hüzün ile sonlanıyor. Herkese okumasını tavsiye ederim.

 • latife ÜNAL latife ÜNAL

  "Hayatta asıl şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu..." diyerek bir insanın bir insana duyduğu ihtiyacı en güzel şekilde tanımlamıştır Sabahattin Ali. Ve en önemlisi de budur aslında "Doğru insanı bulmak" eğer gerçekten bulduğunuza inanıyorsanız onu bırakmamalısınız çünkü insanın karşısına çok nadir çıkar böyle güzellikler... (Rabbim bizleri yüreğimizi ısıtacak insanlarla karşılaştırsın Inşaallah...)

 • Burcu Kamsız Burcu Kamsız

  #okudumbitti #kuyucaklıyusuf Öncelikle çok beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum yorumuma. Ben Sabahattin Ali’nin içimizdeki Şeytan kitabında biraz zorlanmıştım açıkcası ve bu kitabı da sırf o yüzden okumayı geciktirmiştim açıkcası. Annesini ve babasını küçük yaşta kaybeden Kuyucak’lı Yusuf’un hikayesi bu. Anne ve babasının cesetlerini incelemeye gelen o dönemin kaymakamı Salahattin Bey Yusuf’u evlat edinip yanına alıyor. Hiç bir şeye aidiyet duyamayan Yusuf yıllarını bu aile ile geçirip büyüyor. Okumayı düşünen arkadaşlar için konusu hakkında daha fazla detay vermeyeceğim 😊 Tabiki tavsiye ediyorum, herkese keyifli okumalaaar 😊

 • Yunus Emre Eroğlu Yunus Emre Eroğlu

  Lisede hocaların sınavda soracağım dediği kitap ama güzel kitap 😅

 • Sema mı Ayşe mi Sema mı Ayşe mi

  Sen muhteşem bir yazarsın Sabahattin Ali. Seninle gurur duyuyorum!♡

 • mahmut ferhat alptekin mahmut ferhat alptekin

  Kitabi bitirdim... Gerçekten mükemmel ötesi bir kitap, En başta bir İnce Memed havası oluyor ama okurken alakasız olduğunu anlıyorsun,Ölümlerle başlayıp ölümlerle biten Yusufun hikayesi Sabahattin Ali'in ilk romani ve bir romanciya göre ilk roman gerçekten cok güzel herkes ilk eserde böyle bir eser yazamaz Keyifli Okumalar Dilerim

 • Umut Özışık Umut Özışık

  Romanın konusu klasik Türk filmini andırmıyor değil. Elbette ki Sebahattin Ali'den bahsedince akıcı ve merak uyandırdıcı betimlemeleri unutmamak gerekiyor. Okurken keyif aldığım bir roman olsa da çok çok keyif veren kitaplar gibi bir-iki kez daha elime alıp okuyacağımı düşünmüyorum.

 • alişirin🌹 - alişirin🌹 -

  Yusuf ve Muazzez’in ölümüne sevdaları okuyup bitirdikten sonra bu iki sevdalının sevgisine hayran olacağınız bitir anlatıma sahip

 • Neslihan İplikci Neslihan İplikci

  🍂Bir, sabahatinali hayranı olduğumu daha önce de söylemiştim, keşke daha uzun yaşayabilseydi ve nice kitapları olsaydı... 🍂Şairliğini de, öykücülüğünü de, romancılığını da çok sevdiğim Sabahattin Ali'nin ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf, Türk Edebiyatının en önemli köşe taşlarından biridir. Yazar, yarattığı "Yusuf" karakteriyle bir çok insani duyguyu okura aktardığı gibi taşra hayatını da bütün yönleriyle gözler önüne seriyor. 🍂Kuyucaklı Yusuf, anne-babası gözleri önünde katledilmiş bir yetimin öyküsü; şahit olduğu katliama rağmen vakur duruşuyla hem gıpta edilen hem de acınarak evlat edinilen bir evlatlığın öyküsü; ait olmadığı bir yerde, yabancısı olduğu topraklara kök salmaya çalışan fakat mütemadiyen insanların zalimliğine maruz kalan bir taşralının öyküsü; etrafındaki onca kötülüğe, onca hainliğe rağmen temiz kalmaya ve kalbindeki aşkı yaşatmaya çalışan trajik bir aşkın öyküsüdür. 🍄Not: Bu gibi edebi eserlerin ilk sayfalarında kitapla ilgili analizlerin ve açıklamaların yer aldığı bazı yazılar bulunuyor ve çoğunda (bu kitapta olduğu gibi) kitabın sonu pat diye daha hikayeye başlamadan açıklanıveriyor. Ben çoğunlukla bu yazıları kitabı okuduktan sonra okurum ama bu kez kitabı yarılamışken şöyle bir göz gezdireyim dedim ve kitabın sonundaki olayın ruhsuzca açıklandığını gördüm, hikayenin sonuna dair bütün umutlarımı kaybederek okudum kitabı. 💁🏼Diyeceğim şu ki siz sakın o ilk sayfaları okumayın.

 • nihal bay nihal bay

  guzel okuyun gercekten

 • şule coşkun şule coşkun

  #sabahattinali ile #kürkmantolumadonna romanında tanıştım ve çok çok çok sevdim ama #kuyucaklıyusuf #kürkmantolumadonna kadar keyif vermedi ne yalan söyleyeyim. Bu beğenmediğim anlamına gelmez tabiki😉 Sabahattinciğimin en çok sosyalist olmasını seviyorum. Bu romanda da sosyal konum, eşitsizlik gibi konulara dikkat çekmesi çok hoşuma gitti. Spoi versem mi ki😂 Vereyim vereyim😂😂 Tamam tamam vermiyorum spoi falan😂 Aşk, toplumsal eşitsizlik, kendini bir yere ait hissedememe, kıskançlık, kurnazlık, hazımsızlık, kaybetme korkusu gibi temalar arıyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Aslında en geç 2 günde bitebilecek bir kitap. Ben hastanede okuduğum için hep 4 gün sürdü bitirmem. Ama çok akıcı ilerliyor. Dolmuşa binmeden önce bitirdim kitabı. Boşluğa düştüm bitince. Dolmuşta zor tuttum kendimi ağlamamak için. Eve geldim gözyaşım sular seller gibi akıyor. Varın siz düşünün yani. Okumamak ayıp olur.

 • Mustafa Ciner Mustafa Ciner

  #okudumbitti #KuyucaklıYusuf82yaşında #SabahattinAli Sabahattin Ali'nin betimlemelerini çok muazzam buluyorum; böyle her bir ayrıntıyı gözünüzün önünde canlandırırken aynı zamanda onlara yüklenen duyguları hissedebiliyor, düşünceleri görebiliyorsunuz. Kuyucaklı Yusuf'un kurgusunun şaşırtma unsuru da yüksekti. Biraz kurguda yer alan sürprizler biraz da konuyu bilmemenin etkisiyle iyice meraklandım ve sayfaları ardı ardına çevirdim. Kitap da sürükleyici olunca kitabı bitirmemek için kendimi zor tuttum, diyebilirim. Kuyucaklı Yusuf'un dili Kürk Mantolu Madonna'dan daha hafifti. Bu yüzden Sabahattin Ali'yi ilk kez okuyacak olanlara Kuyucaklı Yusuf'u tavsiye edebilirim; güzel bir başlangıç olabilir. Aslında, Sabahattin Ali'ye hangi kitapla başladığınızın pek önemi yok; zaten zamanla bütün kitaplarını okuyup kendisini ayrı bir yere koyacağınızı düşünüyorum.

 • Filiz ö Filiz ö

  Yazarın bütün kitapları okunmalı

 • 📚Betül Karabulut📚 📚Betül Karabulut📚

  iki kere okudum bir kez daha okuyacağım 😊

 • 📚Betül Karabulut📚 📚Betül Karabulut📚

  😍😍çok seviyorum

 • 📚Betül Karabulut📚 📚Betül Karabulut📚

  bu kitabı okumayan var mı gerçekten ya

 • Z Aslan Z Aslan

  Güzel kurgu...

 • g. s. g. s.

  yusufun çöküşünü tertemiz bir dil ve akıcı bir anlatımla okuyabileceğiniz sabahattin ali eseri. üçlemenin ilki; içimizdeki şeytan ve kürk mantolu madonna'dan önce okunmalı.

 • kullanılmıyor kullanılmıyor kullanılmıyor kullanılmıyor

  Sonunda ağlamıştım :')

 • selma atasoy selma atasoy

  gerçekten okuması zevkli bir kitap tavsiye ederim

 • NazLı vcKrc NazLı vcKrc

  #okudumbitti elime ansızın geçen okuduğum kitabı yarıda bırakmama sebep olan bir günde biten neden daha önceden okumadım diye düşünmekten kendimi alıkoyamadığım bir kitap... #kuyucaklıyusuf

 • Ayşe Yılmaz Ayşe Yılmaz

  Aydın’ın Nazilli kazasına yakın Kuyucak Köyü’nde bir karı koca öldürülür ve cesetlerinin başında, yaşından büyük metanetle ölen çiftin oğlu Yusuf’u bulurlar. Kaymakam Salahattin Bey çocuğu yanına alır, büyütmeye karar verir. Yusuf’un hayatı bu olayla birlikte değişir ve kitap boyunca oldukça derin bir serüvene sürükleniriz.. 🍃 Sabahattin Ali yüreğimi, yüreğimizi anlayan ve yıllar öncesinden, daha biz hayatta bile değilken bu yüreklere dokunabilmiş bir yazar bence. Haliyle yorumlamak o kadar zor geliyor ki, ne haddime diyorum. Ama bir okuyucu olarak yine de kendimde bu cesareti bularak az buçuk değineceğim.. 🤭 Kitabı okurken o dönemin yaşantısı gözler önüne seriliyor. Her sayfada Yusuf’la beraber üzülüyor, onunla beraber sorguluyor ve haksızlıklara karşı sinirleniyorsunuz. Dönemin yapısı gereği sanırım, o kadar kolay kapatılıyor ki bazı şeylerin üzeri. Adaletsizlikle... Parası ve makamı olanın hüküm sürdüğü bir dönem. Yaşam mücadelesinin, en çok da “sevmek mücadelesinin” en güzel anlatıldığı roman bana kalırsa. Çünkü Yusuf, sevmemesi gereken zamanlarda bile o kadar güzel seviyor ki Muazzez’i, o kadar olgun düşünüyor ki.. Kitabın arkasında ‘Kuyucaklı Yusuf belki de Türk edebiyatının en romantik kahramanıdır.‘ yazıyor, bana kalırsa en haklı yorumlardan birisi... Sevmek işte budur; baba gibi, kardeş gibi, yâr gibi.. 🍃 Kitabı okuyup da içinde bir şeyler kopmayacak insan olacağını sanmıyorum. Tavsiye konusuna gelecek olursam... Sabahattin Ali? Tavsiye? Gerçekten ne haddime. Okumayan kendine gecikir arkadaşlar ✨ İyi ki geçtin bu dünyadan #sabahattinali 💚

 • özge yanmaz özge yanmaz

  okumaya devam 🤗

 • özge yanmaz özge yanmaz

  sırça köşk den sonra sıkıcı geldi gibi ama daha 50.sayfadayım okumaya devam 🤗

 • Kahraman OZDEMIR Kahraman OZDEMIR

  Efsane, efsane, efsane... Ne denilebilir ki? Gerekli önemi kazanamamış bir usta.

 • Ümmühan Demirci Ümmühan Demirci

  Türk yazarlar arasında en sevdiklerimden biridir Sabahattin Ali. Kendimi romanın bir karakteri gibi hissettim.

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  💆🏻‍♀️

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  #sabahattinali

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  ... ölünceye kadar sırtından atamayacağın şeyler de var....

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  bazı anların tarifi olmaz...

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  ...fakat onun yokluğu müthişti...

 • merdümgiriz 🌵🤓 merdümgiriz 🌵🤓

  Matemini ortaya vurmadan tek başına yüklenecek ve yeni bir hayata doğru yürüyecekti...

 • Özlem Aktaş Özlem Aktaş

  Gönlünün rahat olmasını istersen, gördüğün fenalıkların bile bir hikmeti olduğunu düşün ve yeryüzünde olmayan iyilikleri oraya getirmek sevdasına kapılma… Sonra en mühimi: kendini halinden şikayet etmeye alıştırma! Ömrünün sonuna kadar güldürsün bu hayatın cefası tükenmez; kendine etmiş olursun..

 • Mehmet Akif Karaman Mehmet Akif Karaman

  Huuğhh nerden başlasam bilemiyorum. Belki de hiç başlamamalıyım. Sinirimden duvarları yumrukluyorum. Ulan Şahinde karısı senin ben vicdaanını s***y*m !! Hele kitabın o son 20 sayfasını 'hadi Yusuf cam çerçeve ana avrat ne var ne yok indir! hadi oğlum!' diye dişlerimi sıka sıka okudum. (Allah var fazlasıyla hakkını verdi sonunda isteklerimin.) Bunları yazarken biraz daha sakinleştim. Şimdiii kitaba gelicek olursak aslında herkes kendince yaptığı işte haklı. Kızını ele avuca düşürmeden zengin ve refah bi hayat yaşamasını isteyen bir ANNE... Evdeki karı dırdırından kurtulmak için ayık kafayla gezmeyen yanlış evlilik yapmış bir BABA ... Kocasının yokluğuna katlanamayan ve onsuzluğu zevk ve sefayla, şırpıntılıkla unutmaya çalışan bir KIZ... kendini bu dünyadan hissetmeyen her şeye umarsız, yabancı ve yabani bir EVLATLIK... Bu kahpe dünya her devirde böyle vicdansızların eline kalmış ya ona yanarım ben !

 • Hilal a Hilal a

  Kitap yirminci yüzyılın başında geçiyor. Detayda sosyal hayata dair bir portre sunarken, esasta yetim bir çocuğun yaralı fakat herkesten daha güçlü, daha dik duruşlu iç dünyasını ortaya koyuyor. Bir çırpıda da okunuveriyor, sürükleyici.

 • Hilal a Hilal a

  Ama yayıncıya yazıklar olsun. Kapakta spoiler vermiş adam. Romanla ilgili yazıları almış, başa koymuş; orda da spoiler. Daha başlamadan sonu biliyorsunuz.

 • Büşra Şanlıer Büşra Şanlıer

  Yine içim bi garip olarak bitirdiğim bi Sabahattin Ali kitabı.....

 • Keriman Sancak Keriman Sancak

    Yetim kalan Yusufu evlat edinen kaymakam ile başlayan roman, yıllar sonra kaymakamın kızı Muazzez'in büyümesi ile alevleniyor. Mekan ve kişi tasvirleri oldukça iyi. Etkileyiciydi ama ağlatacak kadar değil.☺ Kuyucaklı Yusuf aslında 3 cilt olacak şekilde planlanmış lakin yazarın ölümü buna engel olmuş.   Cevdet Kudret, Sabahattin Ali ile yaptığı bir söyleşiye dayanarak eğer yazılsaydı ikinci cildin Çineli Kübra, üçüncü cildin de dağdan şehre inen Yusuf'un dünyasını konu alacağını bildirmiştir. (Kübra ile akıllar da kalan sorunun cevabı.)

 • Merve Gündüz Merve Gündüz

  Okumaya başladığınız andan itibaren sizi de içine alan bir eser. Kahramanlar o kadar hayattan ki sanki hayatınızdan biriymiş gibi hissettiriyor. Okurken birçok duyguyu yüreğimin en derinlerinde hissettim. Bitmesini istemedim bitişi beni bitirdi. Tek kelimeyle ba yıl dım. #SabahattinAli💜

 • Levent Pıçak Levent Pıçak

  Keşke bunun gibi kitaplar bir sürü olsa..

 • Evren ... Evren ...

  Kitap merak uyandırmaya başladı, acaba Kuyucaklı Yusuf da mı üzecek bizi?

 • Evren ... Evren ...

  "Hayatı olduğu gibi kabul etmeli ve ona ne bir şey ilave etmeli, ne de ondan bir şey eksiltmeli..."

 • Evren ... Evren ...

  #okudumbitti Raif Efendi gibi Yusuf da üzdü beni. başlarken biraz sıkılmıştım çünkü hem yazı dili günümüzden biraz uzaktı hem de belki bu yüzden konu sıkıcı gelmişti bana. Sonra tam kitabı yarıda bırakmayı düşündüğüm esnada, olaylar içine çekmeye başladı beni, ve kitap bitti. Nasıl bittiğini söylemeyeceğim ancak benim düşündüğüm gibi değildi sonu. Kürk Mantolu Madonna'dan daha güzel diyenler var ancak ben aynı fikirde değilim, evet, güzel bir kitap, tavsiye ederim, benim için de güzel bir deneyimdi, yine de Kürk Mantolu Madonna ile karşılaştırılamaz kesinlikle. Neticede keyifliydi Yusuf'un dünyasında, Yusuf'la yan yana yürümek...

 • Öznur Köseliören Öznur Köseliören

  #okudumbitti📚 romanın daha ilk sayfasında bogazıma bir yumruk oturdu ve son satıra kadar orda takılı kaldı. ölüm Allah ın emri amennah ama hiç mi gülmez kader insanın yüzüne,muazez yusufa doymadan gitti peki kalan için mi daha zor giden icin mi? 📚

 • İrem Dilara Kenan İrem Dilara Kenan

  KUYUCAKLI YUSUF-Sabahattin ALİ #okudumbitti 🍀”Fakat her şey geçer. Kendini bir felaketin içinde kaybetmenin manası yoktur. İnsan birazcık da kalender olmalıdır!" 📚Öykü yazarımız olarak bilinen Sabahattin Ali’nin ilk yazdığı ilk romandır Kuyucaklı Yusuf.. 📚Yusuf Kuyucak’ta doğmuş fakir bir ailenin çocuğudur. Bir gün eşkıyalar evi basıp annesini ve babasını öldürür ve kaymakamın Yusuf’u evlat edinişiyle başlar macera.. Dram, aşk, tarih.. Üçünün bir arada bulunduğu muazzam eser. Okurken sayfaları heyecanla çeviriyorsunuz. Sonunu merak edip bir çırpıda okuyorsunuz. Karakter analizleri oldukça iyiydi. Okurken kendimi hissettiğim bir kitaptı. Biliyorsunuz ki böyle kitapların yeri bende bambaşkadır. Sabahattin Ali’nin kaleminin akıcılığı, anlattığı dönemi yaşatması beni çok ama çok etkiledi. Öyle sözler vardı ki kitapta, Sabahattin Ali hüznünü Yusuf ile yansıtmış bizlere dedim. Çok ama çok beğendim.. 100 temel eserlerden biri olan bu kitabı herkesin okuması gerektiği konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Türk edebiyatının güzelliklerine en kısa zamanda kavuşmanız dileğiyle.. Sağlıkla, sevgiyle, kitapla kalın.. 5/5 ⭐️

 • Mustafa M Mustafa M

  #okudumbitti #kitapyorumum Sabahattin Ali'nin okuduğum ilk kitabı oldu okumakta geç kaldığımı anladım.Başkahramanımiz olan Yusuf'un cinayet sonucu ailesini kaybetmesiyle başlıyor.Başka bir aileye evlatlik olarak gitmesiyle devam ediyor. Bu değişimle birlikte hayatı tamamen değişen Yusuf artık yeni hayatın acımasızlığı karşısında verdiği mücadelesi anlatılıyor.Dili sade,betimlemeleri ve benzetmeleri gerçekten çok güzeldi.👍

 • başak karaköse başak karaköse

  Sürükleyici güzel bir kitaptır kendisi.Kürk mantolu madonnanın içte bıraktığı hissiyatı ve etkileyiciliği sağlayamasa da bu romanını da başarılı buldum.Erkek hegamonyasını bir kere daha akılcı şekilde sorgulatır insana🤔

 • Hakan ÖNER Hakan ÖNER

  Muazzez’in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. #SabahattinAli #KuyucaklıYusuf

 • irfan kader irfan kader

  Sabahattin Ali'nin güzel kitaplarından okumaya devam.

 • Züleyha Y. Züleyha Y.

  Ağlarsın demişlerdi sonunda, ağlayamadım. Bilmiyorum...

 • merve onat merve onat

  Ayrıntı içerir☺️ Kuyucaklı Yusuf, Erdemler’i ve kusurlarıyla bir yetimin bir evlatlığın öyküsünden insanlık durumuna yükselmeyi başarmış bir yapıt olarak görünüyor hala... Ahmet Oktay yorumu👍 Benimki ise okuyanlar anlar Yusuf neden son gidişi yaptı?😔 Bir insan bu kadar mı sakin ezilmiş neyapacağını,bilmez olur? Ali neden kim vurduysa gitti ayy ayy kafamda deli sorular bir de Yusuf son hali beni şaşırttı bu kadar şey oldu ama yeni bir hayata yürüyecek😳 Yazar çok mu umutlu🤔

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!

YazaraAit Diğer Kitaplar