Elia ile Yolculuk

Elia ile Yolculuk

 • Yazar : Zülfü
 • Yayımcı : Kara Karga Yayınları
 • Baskı Tarihi : 2017
 • Sayfa Sayısı : 120
 • ISBN : 9786059670616
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Elia ile Yolculuk

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi. Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar'ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi. Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı. Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

 • Tuba Penbe Tuba Penbe

  #kitapyorumu Livaneli'nin ünlü yönetmen ve yazar Elia Kazan ile birlikte anne evinin bulunduğu Kayseri'ye yaptığı yolculuğu ve yazarı tanıttığı bir biyografi kitabı idi. Belkide ilgi duyduğum ve tanıdığım biri olmadığı için anlatılan kişinin hayatı hiç merakımı cezbetmedi ve zaman zaman sıkıldım okurken bu benim ŞAHSİ FİKRİM. Livaneli'nin daha güzel kitaplarını okuduğum için beklentimin altındaydı. Yinede merak edenler okuyabilir.

 • Fikriye Tunalı Fikriye Tunalı

  Kitapta bol bol altı çizilesi cümleler ve anlatımlar mevcut. Bazen tebessümle bazen duygulanarak okuyacaksınız. Anı türünde olmasına rağmen verdiği bilgiler çok şaşırtıcı.

 • ERGİN Karadağ ERGİN Karadağ

  Elia kazan ı hep satılmış davasına arkadaşlarına ihanet etmiş biri olarak bilirdim. Ölümünden sonra ilklez duydum ismini, çok sevdiğim bir kalem ele almış. Zülfü Livaneli yi burada anlatmaya gerek yok. Yazımı anlatımı kurgusu müthiş başarılı! Birde araya tarihi anektod ve şaşırtıcı bilgiler serptiği zaman insan beyni ve kitap arasında öyle güzel bir köprü kürüyor ki. Neyse fazla uzatıp dağıtmayayım.Kitap güzel benim için yararlı da oldu. Bir ön yargım daha yıkıldı. Özellikle mili tararist duyguları ile hareket eden insanlar iyi okumalı sarsıcı olacak garanti ederim.

 • Burcu Kamsız Burcu Kamsız

  #okudumbitti #EliaileYolculuk Livaneli’nin yakın dostu olan Elia Kazan için yazmış olduğu bir kitap. Kitapta eskiye dayanan tarihi olaylar açısından çok önemli olaylar olduğu belli ama bi önceki yorumda da belirttiğim gibi bu kitabı okumak için altyapı gerekli. Kitapta bahsedilen bir çok karakteri tanımıyorum, kısaltmaların çoğunu internetten araştırarak okudum. Sinema hakkında daha çok bilgisi olan biri kitabı daha çok beğenebilir.

 • Esma Gündoğan Esma Gündoğan

  “Dünyada iyi insan kötü insan diye bir şey yoktur. Herkes birbirini kendi egosunun çatlaklarından izler, hayat bir yanlış anlamalar bütünüdür.” Tennessee Williams

 • Esma Gündoğan Esma Gündoğan

  #okudum #bitti Zülfü Livaneli/Elia ile Yolculuk #kitapyorum Livaneli’ nin okuduğum 6.cı kitabı ve severek okurum kendisini ancak bu defa çok olmamış gibi kısa bir kitap ve ünlü bir yönetmen olan Elia Kazan’ dan, Livaneli’nin hapishane anılarından ve yolculuktan bahsediyor. Hani şiirsel bir anlatımı ve anıları olmasa kitap ilerlemeyecek gibiydi. Kitap dostlarım tercih sizin 📓☺️Sevgiler

 • abuziidn hayta abuziidn hayta

  Zaman kaybı boşuna okumayın

 • Burcu Altınışık Burcu Altınışık

  Okumak istiyorum, elinde bu kitap olan ve takas etmek isteyen var mıdır? 😊

 • R'Ulaş Karakuş R'Ulaş Karakuş

  Livaneli ile Elia Kazan'ın Anadolu yolculuğu... Kesinlikle altı çizilecek ve yüreğe işlenecek bir çok satır mevcut...

 • Öznur Köseliören Öznur Köseliören

  Okudum bitti📚 Aralık -11-📚 📚Livaneli'nin kalemini ilk kez okuyorum. Yazar hakkında meğer ne çok bilmediğim şey var mış.Sanki oturmuş Livaneli ile karşılıklı sohbet edermişiz gibi bir tadı var kitabın.Kesinlikle tavsiye ederim.Yazar hayatına dair olayları büyük bir açık yüreklilikle anlatıyor.Kitaba adını veren baş kahraman dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan'ın hüzünlendiren bir hayat hikayesi var, okurken burnumun direği sızladı.Yaşanan bazı olaylar Kayseri de geçiyor, yazın gezmeye gittigim bir şehirden bu şekil de bahsedilmesi bile tüylerimi diken diken etti. Umarım okurken sizde aynı keyfi alırsınız.Keyifli okumalar kitap dostlarım.📚🤗

 • özge yanmaz özge yanmaz

  sıradaki kitabım 🤗😍

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!

YazaraAit Diğer Kitaplar