Demirciler Çarşısı Cinayeti; Akçasazın Ağaları 1

Demirciler Çarşısı Cinayeti; Akçasazın Ağaları 1

 • Yazar : Yaşar
 • Yayımcı : Yapı Kredi Yayınları ( YKY )
 • Baskı Tarihi : 2018
 • Sayfa Sayısı : 572
 • ISBN : 9789750807367
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Demirciler Çarşısı Cinayeti; Akçasazın Ağaları 1

Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki derebeyinin ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Lanet, çıktığı bağrı vuracaktır."Yaşar Kemal sadece Mitterrand´ın kalbindeki sevgili halk ozanı değil. Yaşar Kemal edebiyatın bir devi."- Andre Clavel, Nouvelles Litteraires, (Fransa)

 • İbrahim Altıntaş İbrahim Altıntaş

  O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.

 • Meriçhan Vardoğan Meriçhan Vardoğan

  Merhaba kitap dostları ; Yaşar Kemal betimleme ustası ve lirik anlatımı en ustaca yazan yazarımızdır bence . Onu okurken onun bir sözünü çok iyi anlıyorsunuz Aslında ; “Lirik bizim coğrafyamızın gerçeğidir. “ "O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler." diyerek ilk sayfada etkileyici bir biçimde sesleniyor okuyucuya Yaşar Kemal. Akçasaz'ın önde gelen iki Türkmen Beyi olan Akyollu Mustafa Bey ile Sarıoğulları'ndan Derviş Bey arasında uzun yıllardır süregelen kan davasını anlatırken pek çok insanla tanıştırıyor bizi Aslında yazar. Birbirinden farklı, her biri şahsına münhasır bu kadar çok karakteri tanıyınca ve bu karakterlerden çoğunun karanlık ve çirkin yüzünü görünce insan, kimi zaman kitabın giriş cümlesini anımsamadan edemiyor; "O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler." Her ne kadar kitabın temel konusu bir kan davası ise de, bu olay ele alınırken o kadar çok insanın hayatıyla karşılaşıyorsunuz ki, bunların hepsi nasıl bir bütün haline gelecek diye kendinize sormadan edemiyorsunuz. Pek çok karakter ve bir birlerinden farklı, bağımsız olan hayatlar ... İlk anda insanın zihni karışabiliyor, şahısları akılda tutmak güçleşiyor ama zamanla alışıyorsunuz. Kitabın sonuna geldiğimde ise oluşturulan kurgunun başarısına hayran kaldım. Yaşar Kemal"in bugüne kadar okuduğum eserlerinde de gördüğüm üzere bu eserinde de tasvirler fazlasıyla bol ve zengin. Okuyucu her bölümün giriş kısmında ortama uyum sağlayabilmesi açısından tasvir yağmuruna tutuluyor. Yeri geliyor Anavarza kayalıklarında, Binboğalar'da, Adana'da; yeri geliyor Akçasaz bataklığında, Vayvay köyünde buluyor kendini. Çukurova'dan ayağımızın ucuna kadar gelen doğa manzaraları da ayrı bir güzellik zaten. Yaşar Kemal'i Yaşar Kemal yapan unsurlar, hepsi bir bir önünüze seriliyor. Kitapta ölüm teması her sayfaya hakim. Bir yanda kan davası ve ölüm, diğer yanda Akçasaz bataklığinı kurutup toprak sahibi olmaya çalışan kan içici ağalar ve zorbalık uğruna öldürülen insanlar... Hemen her sayfada bir ölüm hazırlığı ve iç konuşmalar mevcut. Kitaba olaydan çok durumu hakim kılıyor aslında yazar. Bunun yanı sıra kitabın içerisinde İnce Memed'in içinde yer alan unsurlar ile benzer unsurlar var. Murtaza Ağa, Yel Veli gibi karakterler, aynı köyler ve Osmanlı döneminde sürgüne uğrayan aşiretler bu unsurlardan bazıları. Yaşar Kemal'in dilini sıkıcı ve zor bulmak yerine keyif almayı denerseniz eğer farklı bir penceren kitaplarına bakıp büyük bir haz alacağınıza eminim....

 • Rüya Vural Rüya Vural

  “O iyi insanlar o güzel atlara bindiler çekip gittiler.” Çukurovalı iki büyük ailenin arasında devam eden kan davasının anlatıldığı “Demirciler Çarşısı Cinayeti” romanı yazarın olgunluk çağının eseri olarak tanımlanıyor. Kitabı okurken karşımıza çıkan birçok karakter ve tasvirler başta olay örgüsünün dışına çıkmamıza sebep oluyor. Ancak kitabı okumaya devam ettikçe yazarın mükemmelliğini yine hissedebiliyoruz. Çukurova’daki yozlaşma ve bozulmanın somut kanıtları olan Derviş Bey ve Mustafa Bey’in öldürme arzuları ile öldürülme korkuları romanın psikolojik yapısını oluşturuyor. Yaşar Kemal’i okumayı sevenler bu romandan keyif alacaklardır. Kitapla kalmanız dileğiyle :)

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!

YazaraAit Diğer Kitaplar