Babaya Mektup

Babaya Mektup

 • Yazar : Franz
 • Yayımcı : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Baskı Tarihi : 2018
 • Sayfa Sayısı : 72
 • ISBN : 9786053328322
 • Baskı : 3.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Babaya Mektup

Kafka'nın babası Hermann Kafka'ya Kasım 1919'da yazdığı bu mektup, alıcısına hiçbir zaman ulaşmadı. Yazarın yapıtlarına ve esin dolu dünyasına adım atmak için mükemmel bir giriş metni olan mektup, aynı zamanda 20. yüzyıl edebiyat tarihinin büyük itiraflarından biri sayılabilir. Kafka, suçlayıcı bir tonla hafif bir ironinin birbirine karıştığı mektubunda, babası tarafından kabul görme talebini dillendirir. Aslında babasıyla arasındaki yabancılaşma ve iletişimsizliği, yapıtlarının çoğunda kendine mesele edindiği daha geniş kapsamlı varoluşsal bir açmazın parçası olarak görüyordu. Yazar evliliğe ve yetişkin bir erkek olmaya hazırlanan Georg Bendemann adlı karakterinin babası tarafından ölüme mahkûm edildiği Yargı adlı öyküsünde olduğu gibi, evlenememesinden ve yetişkin olamamasından babasını sorumlu tutuyordu. Başarılı bir işadamı olan Hermann Kafka'nın oğluyla ilişkisinde, işlerini devam ettirecek tek erkek evladına yönelik geleneksel beklentisi belirleyici olmuştu. Bu, yeni oluşmuş ataerkil Yahudi orta sınıfının yaşadığı tipik baba-oğul çatışmasının yaygın bir örneğiydi aslında.

 • Enfal Toprakçı Enfal Toprakçı

  Babaya Mektup, Franz Kafka l #kitapyorumu . ✉4/5✉ . "Mesele, çocuklarına vereceğin herhangi bir ders değil, örnek bir yaşamdı." . Hiç Franz Kafka okumadım. Babaya Mektup da uzun zamandır elimde bekleyen bir kitaptı. İş Bankası Kültür Yayınları klasiklerini de çok özlediğim için bu kitabı bu ay okumaya karar verdim. Konusundan bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum, çünkü zaten ismi her şeyi açıklıyor. . Kafka'nın dili beni çok etkiledi. Düşünce yapısı, göndermeleri, hepsi çok hoş. Kitapta çoğunlukla babasına olan siteminden bahsetmiş. Ve bunu gerçekten her insanı etkileyebilecek cümlelerle yapmış. 57 sayfalık bir mektupta çok güzel konulara değinmiş. Babasının çoğu zaman onu nasıl ezdiğinden, kendisine nasıl kızdığından bahsetmiş. Bunları da güzel betimlemeler ile desteklemiş. Ama şöyle bir şey var ki, konudan konuya atlamış. İki paragraf arasında bile o kadar çok şeyden bahsetmiş ki, bazen kendim mi cümleleri anlamıyorum diye düşünmedim değil. Ama Kafka için güzel bir başlangıçtı. Yazarın Dava isimli kitabını da okumayı düşünüyorum. Aşağı yorumlara da beğendiğiniz Kafka kitaplarını öneri olarak yazabilirsiniz 😊. . . . #kitap #kitapyorumu #kitapfotoğrafı #kitaplık #kitapsevgisi #kitapaşkı #book #bookstagram #booklove #bookphotos #bookphotography #bookshelf #readbook #funnybooks #books #classicbooks #okudumbitti

 • Kapalı Hesap Kapalı Hesap

  Franz Kafka, babasına yazdığı bu mektupta ona karşı sitemlerini dile getiriyor; bunları dile getirirken ne kadar içine kapanık biri olduğunu, ustalıkla ironi yapabildiğini, korkusundan kelimeleri özenle seçebildiğini görebiliyoruz. Her ne kadar babasının disiplinli yapısından korksa da bu mektup asla babasına ulaşmamış. Ayarı kaçırılan disiplin seviyesinin çocuğun üstünde ne kadar tahribat yarattığını, onu ne kadar iç dünyasına hapsettiğini görebiliyoruz. Ebeveynlere ders niteliğinde bir eser olabilir.

 • Fatma Nur ŞAHİN Fatma Nur ŞAHİN

  Ebeveynliği bir cümleyle özetlemek gerekirse ;

 • Müge Müjgan Akbıyık Müge Müjgan Akbıyık

  Tuhaf ama, söylemek istediklerimi bir şekilde seziyorsun...

 • Burcu Altınışık Burcu Altınışık

  Kafka’yı okuyabilmek için iç sesine kulak vermeniz, sonuna kadar iç sesini dinleyebilmeniz gereklidir Kafka’nın. Eğer Kafka’nın iç sesiyle ve derin duygularıyla boğulursanız Kafka okuyamazsınız. Daha önce Kafka’nın Dönüşüm ve Dava kitaplarını okumuştum. Aynı duygusal derinlik, kendiyle konuşma o kitaplarda da vardı. Tarzı bu Kafka’nın. “Bir ebeveyn çocuğuna neden bunu yapar ki ? “ dedim hep. Çocuğun kişiliğinin oluşması, toplumda yer edinebilmesi, kendine güveni olabilmesi için bastırılmamalı aksine teşvik edilmeli. Ancak Kafka böyle bir Baba’ya sahip değilmiş ne yazık ki. Aksine korkuyla yetişen, kendine güveni yerle bir olan bir çocuk olmuş hep babası sayesinde (!) Kafka’nın içindeki o bitmez uçurumların sebebini şimdi anlıyorum. Hoş yinede ortaya çağlar boyu devam eden ünüyle Kafka çıkmış. Ancak çok acı çekmiş iç dünyasında.. En hisli ve derin duygular böylesi ezilmişlikle mi ortaya çıkmalı hep? Bu işte bir terslik var... Kitap biraz canımı sıktı. #franzkafka #babayamektup

 • Betül Akbaş Betül Akbaş

  Kafka’nın babası Hermann Kafka’ya Kasım 1919’da yazdığı bu mektup, alıcısına hiçbir zaman ulaşamadı. 💠 Bir kitap için ince, bir mektup için kalın olan bu eser Franz’ın babasına karşı duyduğu duyguları satırlara dökmesinden oluşmuş. 💠 Babasının hayatındaki rolünün ne kadar büyük ve bir o kadar baskın olduğunu gösteren Franz, yaşadıklarının yada yaşayış biçiminin nedenlerini kısmen babasının ona karşı davranışlarına bağlamış. 💠 Kitapta sadece kendisi değil babasının diğer kardeşlerine olan davranışlarından da biraz bahsetmiş. 💠 Bu eser günümüzde hala var olan despot babaların çocuklar üzerindeki etkisini net bir şekilde açıklamış sanırım.

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!
Bu Kitaba Sahip Olanlar
~

YazaraAit Diğer Kitaplar