Algernon'a Çiçekler

Algernon'a Çiçekler

 • Yazar : Daniel
 • Yayımcı : Koridor Yayıncılık
 • Baskı Tarihi : 2015
 • Sayfa Sayısı : 325
 • ISBN : 9786054629862
 • Baskı : 2.Hamur
8

Bu Kitabı Değerlendirmek İster Misiniz?

Algernon'a Çiçekler

ALGERNON'A ÇİÇEKLER, bugüne dek 27 dilde 30 ülkede yayınlandı, 5 milyon adetten fazla sattı. Prestijli Hugo ve Nebula ödüllerini kazandı. Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir. Ameliyattan sonra, Charlie'nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. İlk yazdığı raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hakimdir. Ve sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. Charlie artık, insanların kendisiyle dalga geçemeyeceğini ve bir sürü arkadaş edineceğini, aşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. Fakat zekası normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve istemiş olduğu arkadaşları edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır... Bu deney, son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon'da ani bir gerileme baş gösterene kadar... Acaba Charlie'de de aynı gerileme olacak mıydı? "İnandırıcı, sürükleyici ve oldukça dokunaklı bir hikaye." New York Times "Heyecan verici bir günlük... Bu kitaptaki bazı sahneleri hayatım boyunca aklımdan çıkarabileceğimi sanmıyorum." The News & Observer "İnsanı içine çeken bir roman, özgün... Önemini uzun süre kaybetmeyecek bir hikaye." Library Journal

 • Gül Nur Gül Nur

  Düşük zeka seviyesine sahip kahramanımızın, bir insan üzerinde ilk defa denenen bir uygulama ile zeka seviyesinin aşama aşama dahi seviyesine ulaşmasını kendi ağzından anlatan bir kitap. Anlatımı yalın. Çevremizde bedensel ve zihinsel donanımı bizden farklı olan bireylere karşı bakışımız ve yaklaşımımız konusunda özeleştiri yapmaya sevk eden bir kitap aynı zamanda. Okurken farklı farklı sonlar hayal edebilirsiniz. Tavsiye ediyorum. Bir çırpıda okunabilir. Evet hayatınızın kitabı olmayabilir ama güzel bir tat bırakacaktır.

 • Arzu Saçlı Arzu Saçlı

  #okudumbitti "Ben bir insanım, bir bireyim, benim de annem babam anılarım ve bir geçmişim var ve siz beni bir sedyenin üzerinde o ameliyathaneye götürmeden önce de ben bir insandım." diye bağırmak istedim." . Insancıklar, kendinden düşük IQ'ya sahip insanlarla aynı yerde olmaktan mutluluk duyuyor. Tabi bakımı ve sorumluluğu ona ait değilse . Kendi yetersizliklerini örtebilecekleri bir perde gibi görüyorlar onları. Başını çevirdiğinde görebileceği bir mesafede ise onlar, insancığın hayatının daha iyi durumda olduğunu düşünüp şükretmesi için makûl bir neden haline geliyor🙄 68 IQ ile hayatına devam eden Charlie, zekâ seviyesini arttıracak deneysel ameliyatın gerçekleştirilmesi için biçilmiş kaftandır. Çünkü sadece Algernon adındaki fare üzerinde denenmiş bu ameliyatın Charlie'ye etkileri üzerine düşünüp endişelenecek bir yakını yoktur. Ve ailesinin kendisini terk etme nedeninin düşük zekâsı olduğunu bilen Charlie" nin tek amacı ailesinin karşısına zeki bir adam olarak çıkmaktır. Ailesi dahil kimsenin 32 yaşındaki bu çocuğa inancı kalmamışken, o kendinden ümidi hiç kesmez. Hayattan tek beklentisi " akıllı olmaktır." . Kitap Charlie' nin kaleme aldığı "ilerneme rapurlarından" oluşuyor. Ameliyat etkisini göstermeye başlayınca Charlie' nin diğer insanlar gibi olacağı az bir zamanı kalır. ( burayı okurken Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi kitabı geldi aklıma sık sık. Bilenler bilir😊)Çünkü her geçen gün IQ su yükselmekte ve geldiği son noktada artık ölçülememektedir. Bu deney , son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon'da ani bir gerileme baş gösterene kadar. Acaba aynı gerileme Charlie' de de olacak mı? "Ben yanlış birşey yapmadım. Ben kör doğmuş ama ışığı görmesine izin verilmiş bir insanım. Bu günah olamaz." . Yazım ve mantık yanlışları ile başlayıp zamanla kusursuz hâle gelen raporlar şöyle son bulur: "lütfen eğer vaktiniz olursa Algernonun arka bahçedeki mezarına çiçek koyun olurmu" . Öyle naif öyle güzel bir kitap ki💕 okumadan geçmeyin 💕 Okuyun ki Algernon' un mezarı çiçeksiz kalmasın 🌼 . .

 • Güneș Sezen Güneș Sezen

  Son sayfalarında gözyașlarımı tutamadığım bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

 • Büşra Öztürk Büşra Öztürk

  Kitap konusu itibariyle farede(Algernon) denedikleri zeka seviyesini arttıracak ameliyatı IQ seviyesi çok düşük olan insana(Charlie) uygulanmasıyla başlayan ve deney aşamalarında Charlie'nin tuttuğu ilerleme raporlarından oluşuyor. Charlie herkesin onu sevmesini ve arkadaş olmasını istemektedir. Bu ameliyatı olduğunda böyle olacağına inanmaktadır fakat işler düşündüğü gibi ilerlememektedir. Kitap akıcı ve konu olarak farklı geldi bana. Ben beğenerek okudum tavsiye ederim. #alıntı Herkes çalışmasını diğerlerinin hataları üzerine inşa ediyor. Bilimde gerçekten orijinal olan hiçbir şey yoktur. Önemli olan, her bir bilim adamının eldeki bilginin toplamına yaptığı katkıdır.

Bu Kitap Hakkında Yorum Yaz;

× Üzgünüz! Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir!
  × Üzgünüz! Bu kitaba alıntı yapılmamıştır! En kısa zamanda mobil uygulamamızı indirip kendi alıntınızı paylaşabilirsiniz.
Bu Kitaba Sahip Olanlar
~

YazaraAit Diğer Kitaplar